Over politiek lees je niet vaak op deze website; hooguit schemert er af en toe vaag iets door.
Het blog van vandaag is de uitzondering op de regel.
In een wetenschappelijk tijdschrift  las ik een interessante column.

Die begint zo:
Volgens het Nederlands woordenboek staat tromgeroffel voor ‘het lawaai dat ontstaat door hard en snel op een
trommel te slaan, meestal met de bedoeling om aandacht te trekken’ en ‘met (te) veel lawaai, bombarie en aandachttrekkerij iets bekend maken.’
Binnen de huidige geopolitieke situatie is het beangstigend hoe snel nepnieuws het wint van feiten gebaseerd op wetenschappelijke kennis.
Zo werden bijvoorbeeld klimaatrapporten jarenlang genegeerd en is de temperatuurstijging inmiddels een feit. Met de tweede termijn van Trump is er ontzettend veel veranderd in slechts 3 maanden tijd, waarvan de gevolgen merkbaar zullen zijn in zowel de zorg als de wetenschap.
Met
veel bombarie worden er dagelijks bijzondere besluiten genomen, ‘Trump’geroffel zou zomaar het nieuwe woord van 2025 kunnen worden.

Hierna wordt de huidige situatie geschetst en wordt o.a. de Amerikaanse variant van het RIVM benoemd, die alle verwijzingen naar de LHBTIQA+* gemeenschap van hun website heeft gehaald, de subsidie voor suïcidepreventie voor die groep jongeren die is teruggetrokken en de lijst die rondgaat met termen die wetenschappers niet meer mogen gebruiken, zoals transgender, homoseksualiteit, zwangere mensen en zélfs het woord vrouwen (female).
De auteur vraagt zich af: “Wat gaat hier fout?

Twee stellingen worden geponeerd:
1. de wetenschap is er voor iedereen en sluit geen groepen mensen uit.
2. de politiek mag geen invloed hebben op (het uitvoeren van) wetenschappelijke activiteiten.

Academische vrijheid is een groot goed.
Wereldwijd zijn er nu ‘Stand up for science’ protesten, die gaan over het gedegen wetenschappelijk onderzoek blijven doen en publiceren zonder politieke invloed.
Met dit blog onderteken ik virtueel dit protest en vraag er aandacht voor.
Doe je mond open als het er over gaat en laat je niet dooftoeteren door het Trump-geroffel.

SUPERSTOM: dit blog publiceerde ik op 3 april met de naam van de auteur van het artikel en een link naar de column.
Op 7 april werd ik gesommeerd om het blog onmiddellijk van mijn website te halen.
Het was gevaarlijk voor de auteur, die naar Amerika ging voor een congres; de angst bestond dat hem/haar de toegang tot dat land werd ontzegd door de column.
Onder protest heb ik dat gedaan, omdat dat nu juist is waar het in deze column over gaat!
Dochter Frea attendeerde mij er op dat ik het blog kon anonimiseren en dat ik het dan weer gewoon kon publiceren omdat het zonder de naam van de schrijver ‘ook maar een mening is’.
Bij deze.

*LHBTIQA+ is de afkorting van de woorden lesbisch,
homoseksueel, bi+, transgender, intersekse, queer en aseksueel.