een alternatief voor 'de waan van de dag'

15 november: Het opgeheven vingertje.

Sinterklaas is weer in Nederland aangekomen.
Een landelijk toneelstukje  waar we allemaal aan mee doen.
Vrijdagavond las ik verontrustende berichten op internet: de pakjesboot zou zijn gezonken!
Sinterklaas was als drenkeling gesignaleerd.
Maar gelukkig: er was een goede afloop. Dit las ik er over op de NOS-site:
Een dag later was in het tv-programma een andere pakjesboot te zien die al in de buurt van Hellevoetsluis lag. In de live-uitzending van zaterdag  vloog de Sint met zijn eigen rode vliegtuig, de Goedheiligman 1, naar Nederland en landde hij “vlak bij Hellevoetsluis”. Vervolgens kwam hij in de nieuwe stoomboot naar de kade.
Er werd ook een nieuwe Piet geïntroduceerd.
Tijdens de live-uitzending werd bekend dat een nieuwe piet ‘Piet Hein’ wordt genoemd. Met de naam wordt verwezen naar de gelijknamige bekende zeevaarder die in de zeventiende eeuw de Zilvervloot veroverde. Tijdens de intocht werd het bekende lied over de zeevaarder gezongen.’

Heel Nederland was in rep en roer.
Er waren boze ouders met ontroostbare kinderen die vonden dat de verhaallijn veel te spannend was.
De klimaatgoeroes vonden dat Sinterklaas een verkeerd signaal afgaf door met een vliegtuig te reizen.
Pro-Rail  meldde in de landelijke pers dat de Sint beter voor de trein had kunnen kiezen; alsof de stoomboot zo’n milieuvriendelijk vervoermiddel is.
Er had niet over Piet Hein gezongen moeten worden, want zijn naam is een schande voor Nederland in het licht van de kolonisatie.
Toen was de krasse grijsaard nog geen uur in Nederland.

Wat is dit nou?
Kunnen we in Nederland nou nergens meer onbekommerd van genieten?
Moet er op alles wat gebeurt zo zuur gereageerd worden?
Moeten we nou steeds zo zeuren met ons opgeheven vingertje?

Vier het feest van Sint en zijn Pieten met elkaar, koop cadeautjes, schrijf gedichten en eet je ongans in pepernoten en suikerbeesten.
Speel het toneelstukje mee en geniet van de feestelijke sfeer rondom het oude decemberfeest.
Of doe niks aan Sinterklaas en sla het lekker over.

Spring in de gracht of knip je haar af, duw ouwe dametjes van ’t trottoir af,
raak aan de drank, haat al je vrindjes, breek in bij Luns, steel al zijn lintjes, maar…..
ZEUR NIET!

Vorige

14 november: Maak ruimte.

Volgende

16 november: Vis-prei-gratin.

 1. Willem

  Overdreven wokisme? Maar goedbeschouwd is de overdreven correctheid, en daarmee het onbekommerd kunnen of mogen genieten, al heel lang aan de gang.
  In het verleden ben ik 35 jaar lid geweest van de toneelgroep van de Drentse Vereniging in Arnhem, en om ons niveau wat op te krikken waren we enige jaren ook aangesloten bij het Gelders Centrum voor Amateurtoneel. Zij beoordeelden dan de uitvoering en je kreeg de nodige tips. Allemaal hartstikke mooi, maar een ding vergaten ze altijd; onze leden wilden gewoon een avondje onbekommerd kunnen lachen om voorspelbare situaties en hadden helemaal geen behoefte aan een tobberig stuk waarin de wereldproblemen besproken en/of opgelost werden. Gewoon een avondje onbekommerd lachen was wat ze wilden.
  Echter, we kregen keer-op-keer kritiek op de keuze van de stukken en de adviezen kwamen er altijd op neer dat we ‘verder moesten kijken’ dan onze vereniging, want we hadden als ploeg genoeg talent om een groter publiek te kunnen amuseren. Slechts een lid van ons toneelclubje had die behoefte ook en was al enig tijd lid van de toneelclub in zijn woonplaats.
  Wat ik hierboven beschrijf gebeurde in de jaren ’80; onze vereniging is in 2002 opgeheven.
  De voorzichtige conclusie mag denk ik wel zijn dat wat nu gebeurd al meer dan 50 jaar geleden ingezet is en nu (hopelijk) op zijn hoogtepunt is. Ik ben optimistisch en hoop nog de tijd weer mee te maken dat onbekommerd genieten weer mag.

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Type de getallen in cijfers in onderstaand vak * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Mogelijk gemaakt door WordPress & Thema gemaakt door Anders Norén